Dom Pomocy Społecznej w Bądzynie 

 
  

Dom Pomocy Społecznej w Bądzynie
09-304 Lubowidz tel. 0-23 659 39 97

http://www.dps.zuromin-powiat.pl/

Dyrektor domu: mgr inż. Marzena Małgorzata Brydzińska
tel. kom. 608 396 014

Dom Pomocy Społecznej w Bądzynie gm. Lubowidz powiat Żuromin został powołany zarządzeniem Wojewody Ciechanowskiego i oddany do użytku 01.11.1981 roku. Dom działa na zasadach określonych w Ustawie o pomocy społecznej jest przeznaczony dla kobiet w różnym wieku niepełnosprawnych intelektualnie. Obecnie przebywa w nim 64 mieszkanek.
Dom Pomocy Społecznej w Bądzynie położony jest nad malowniczym terenie opasanym rzeką Wkrą. Teren Domu zajmuje powierzchnię 1,24 ha, na której znajduje się pięknie usytuowany park oraz ogród. Kobiety mieszkają w pokojach dwuosobowych i trzyosobowych.


Od lipca 1996 roku 14 kobiet zamieszkało w nowym budynku, gdzie znacznie poprawiono standard. Przystosowuje się mieszkanki do samodzielnego życia - w tym celu udostępniono jedno mieszkanie rodzinne składające się z kuchni, trzech pokoi, wc i łazienki na piętrze oraz trzech pokoi na parterze. Mieszkające tu Panie same sprzątają pomieszczenia, łazienki, kuchnie, świetlice, korytarze i klatkę schodową.


Uczą się dbania o swoją odzież poprzez samodzielne pranie, prasowanie i reperację w razie potrzeby. Każda z Pań posiada własne półki w regale, gdzie przechowuje swoją odzież i przedmioty do których jest emocjonalnie przywiązana.
Opiekę nad tymi mieszkankami sprawuje jedna opiekunka, która prowadzi także zajęcia kulinarne. Po godzinie 14.00 mieszkanki pozostają same, a czas wolny przeznaczają na terapię.
Budowa nowej części obiektu pozwoliła wygospodarować kilka nowych pomieszczeń, które zostały przeznaczone do rehabilitacji i sal sportowo - rehabilitacyjnych tj. :

  • salę do tenisa stołowego
  • salę szachowo - warcabową
  • sale gimnastyczne wyposażone są w drabinki, materace, rowery treningowe, atlas.

Zajęcia rekreacyjne prowadzone są pod fachowym okiem instruktora wychowania fizycznego.
Ponadto mieszkanki biorą udział w olimpiadach sportowych organizowanych w domach pomocy społecznej na terenie województwa mazowieckiego i poza nim. Zajmują tam wysokie lokaty. Dzięki uczestnictwu w tych olimpiadach, Panie nie tylko uzyskują sprawność fizyczną lecz również jednoczą się z innymi zawodnikami na zasadach równości, poszanowania i akceptacji.


Rehabilitacja medyczna mieszkanek prowadzona jest indywidualnie na zlecenie lekarza. Prowadzone są głównie ćwiczenia podtrzymujące sprawność fizyczną. Dużym zainteresowaniem cieszy się sala doświadczenia świata, która wyposażona jest w łóżko wodne, wodospad świetlny, lampę z tarczą barwną, kule lustrzaną, projektor.
Salę odwiedzają mieszkanki w różnym stopniu upośledzenia. Dla osób z głębokim upośledzeniem powstała sala o nazwie ,,Bawialnia''. Pod nadzorem opiekunki pedagoga prowadzone są zajęcia, które ściśle odpowiadają możliwościom rozwojowym mieszkanek. Są to zabawy ruchowe z elementami toczenia, kolorowanie obrazków, pisanie na tablicy, czytanie bajek, proste ćwiczenia logopedyczne, ćwiczenia na trilopie i ćwiczenia rozwijające spostrzegawczość.


Mieszkanki mają zapewnioną opiekę lekarską przez lekarz rodzinnego i psychiatrę, którzy mają wyznaczone wizyty. Doraźnie (na telefon), na prośbę i potrzeby dyżurującej pielęgniarki zawsze można uzyskać pomoc lekarską z ZOZ w Żurominie.
Pracownicy udzielają pomocy przy utrzymaniu estetyki zewnętrznej typu mycie, ubranie. Uczą też nawyków higieny ciała. Pod okiem personelu medycznego mieszkanki przyzwyczajane są do dbania o porządek w sypialniach, układania odzieży w szafach, sprzątania pokoju, słania tapczanów. O swoich problemach mieszkanki mają możliwość porozmawiania z psychologiem i dyrektorem domu.


O sprawność intelektualną mieszkańców w Domu dba się przede wszystkim za pomocą terapii zajęciowej. Jest ona organizowana głównie dla mieszkanek sprawnych, które są w stanie same dotrzeć na zajęcia, a ich stan zdrowia nie przeszkadza w wykonywaniu prostych prac. Wykonywane podczas zajęć prace ozdabiają pokoje mieszkanek.


W ramach terapii mieszkanki corocznie przygotowują kreacje sportowe karnawałowe, choinkowe, dekoracje do sal mieszkalnych, obrazki, rekwizyty do występów artystycznych.
Psychiczna satysfakcja - zadowolenie z owoców własnej działalności - jest ważnym elementem usprawnienia. Istotne jest też organizowanie wycieczek. Panie wyjeżdżają także na imprezy kulturalne do zaprzyjaźnionych Domów, m. in. w Ołdakach, w Przasnyszu, Miszewie Murowanym, Zakrzewie, Uzdowie. Takie wyprawy motywują mieszkanki do zadbania o siebie, o swój wygląd, strój i fryzurę. Wyjazdy nie sprawiają większego kłopotu, ponieważ Dom dysponuje własnym środkiem lokomocji (mikrobus).


Oprócz imprez pozadomowych organizowane są także imprezy wewnątrz Domu - zabawy karnawałowe, kuligi z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, zabawy na śniegu, uroczystości imieninowe, Dzień Kobiet, bal maskowy, powitanie wiosny (topienie Marzanny), spotkania przy grillu, Andrzejki, Mikołajki, szopka wigilijna, bal sylwestrowy.


Dużo zadowolenia sprawiają zajęcia kulturalno - oświatowe, ponieważ biorący udział wiedzą, że każdy nowo opracowany program wiąże się z wyjazdem na festiwal. Zespół ,, Sukurs'' uczestniczy w wielu festiwalach i imprezach muzycznych.


DPS w Bądzyniu jest też Domem otwartym dla środowiska i dlatego chętnie świadczy usługi pielęgniarskie osobom potrzebującym pomocy, m. in. w postaci mierzenia ciśnienia, zmiany opatrunków, porad pielęgniarskich. Starsi mieszkańcy wioski uczestniczą we mszy świętej, odprawianej w kaplicy przez księdza z Parafii Lubowidz.

Dom osiągnął wysoki standard świadczonych usług, a partnerstwo ze strony personelu i udział w czynnościach związanych z życiem codziennym mieszkanek doprowadziło do powstania jednej wielkiej rodziny. Dobroć, czułość i zrozumienie w Domu Pomocy Społecznej jest osłoną dla mieszkanek na dalsze lata życia.

 
Liczba odwiedzin : 1216
Podmiot udostępniający informację : Starostwo Powiatowe w Żurominie
Osoba wprowadzająca informację : Piotr Węgrzyn
Osoba odpowiedzialna za informację : Piotr Węgrzyn
Czas wytworzenia: 2012-03-16 09:24:46
Czas publikacji: 2012-03-16 09:24:46
Data przeniesienia do archiwum: Brak